Panleukopenija mačaka

png

Panleukopenija mačaka, također zvana i mačja kuga je izrazito zarazna, potencijalno smrtonosna bolest mačaka uzrokovana virusom mačje panleukopenije. Bolest najviše zahvaća mačiće.

Virus mačje panleukopenije napada stanice koje se brzo dijele, kao što su stanice limfnih čvorova, koštane srži, crijeva . Sam naziv bolesti dolazi od prirode samog virusa, koji razara bijele krvne stanice (leukociti) koji su potrebni organizmu da se obrani od infekcije.

 

Virus mačje panleukopenije sveprisutan je u okolišu, te su tako mačke svih dobnih skupina izložene bolesti u nekom trenutku života. Iako mačka bilo koje životne dobi može oboljeti, mačići, mačke slabijeg imuniteta i necijepljene mačke najteže obolijevaju.

Zaražene mačke virus šire fecesom i ostalim tjelesnim izlučevinama, kao što su urin i sekret iz nosa. Virusom se životinja može zaraziti i iz krevetića oboljele životinje, pijeska, kaveza, zdjelica za vodu i hrane i igračaka.

Većina mačaka inficiranih virusom mačje panleukopenije ne pokazuju znakove bolesti. One koje obole obično povraćaju, imaju proljev, groznicu, izgube apetit i/ili dehidriraju. Kako virus panleukopenije izrazito smanjuje mogućnost organizma da se obrani, veoma su česte i druge infekcije u organizmu, kao što su recimo respiratorne infekcije. Sama bolest kod oboljelih mačaka traje oko tjedan dana. Mačići mlađi od 5 mjeseci imaju najveći rizik od uginuća. Mačići koji su inficirani virusom u maternici ili neposredno nakon okota mogu imati trajno oštećenje mozga koje izaziva inkordinaciju i tremore. Također mogu i oslijepiti.

Vaš veterinar već će tijekom kliničkog pregleda posumnjati na panleukopeniju. Vađenjem krvi vaše životinje potvrdit će se dijagnoza. Ne postoji specifično liječenje ove bolesti, te se liječenje svodi na potpornu i tekućinsku terapiju. Mačke koje imaju teže simptome sklone su dehidraciji i šoku te ih se treba posebno nadzirati. Sam oporavak mačke nakon ove bolesti ovisi o nizu faktora, između ostaloga o dobi životinje, stanju organizma, ali isto tako i koliko je brzo dobila veterinarsku intervenciju.
Kod ove bolesti veoma je važna, pa čak i najvažnija prevencija. Sve počinje s cijepljenjem životinje. Prva vakcinacija mačića poželjna je između 6. i 8. tjedna života. Svakako se o planu vakcinacije savjetujte sa svojim veterinarom kako bi vašem mačiću osigurali zdrav i bezbrižan život.

Kristina Pirc, dr.med.vet.