Općenito, u svakodnevnoj praksi susrećemo se s čestim problemima senzibilizirane kože, svrbeži i slično, a daleko najčešći uzroci tome su alergije. Ovo je jako veliko područje u veterinarskoj medicini. Alergije se kod pasa, za razliku od ljudi, rijeđe ispoljavaju respiratornim simptomima, češće promjenama na koži.
Atopijski dermatitis
Atopijski dermatitis. Gotovo 10 % populacije pasa boluje od atopijskog dermatitisa koji predstavlja nasljednu sklonost stvaranja antitijela na različite alergene iz okoline. Pasmine posebno izložene riziku razvoja atopijskog dermatitisa su: labrador i zlatni retriver, zapadno škotski bijeli terijer, engleski i irski seter, engleski buldog, shar-pei, njemački ovčar, shih tzu. Prvi klinički simptomi javljaju se najčešće u dobi između 6 mjeseci i 3 godine. Ako se osjetljivost razvije na pelud biljaka, karakter bolesti je sezonski. Međutim, kada se javi alergija na grinje i kućnu prašinu tada simptomi atopijskog dermatitisa traju cijele godine. Simptomi uključuju svrbež različitog intenziteta, crvenilo sa sekundarnim promjenama na koži u interdigitalnom području, uškama, duž trbuha, perineumu, njušci. Sekundarno dolazi do infekcije bakterijama i gljivicama. Liječenje je trojako, izbjegavanje alergena, simptomatska terapija, i desenzibilizacija, za što je prethodno nužno ALERGOLOŠKO TESTIRANJE.

Kontaktna alergija
Kontaktna alergija je kožna bolest ili stanje gdje se pas senzibilizira na nešto iz okoline sa čime je u kontaktu, bilo da na tome stoji, leži ili spava. Noge i donji dijelovi tijela su najčešće zahvaćeni promjenama u vidu vezikula, gnojnih mjehurića, crvenila i krasta. Za liječenje je često dovoljno samo ukloniti primarni uzrok alergije.
Alergija na hranu
Alergija na hranu predstavlja preosjetljivost na neku komponentu u hrani, što se ispoljava kao kožna bolest. Simptomi među životinjama jako variraju, od svrbeža različitog intenziteta do upale uha, upale kapaka, promjena na koži čija je lokalizacija različita. Pas je najčešće alergičan na uobičajene sastojke hrane, poput govedine, piletine, mliječnih proizvoda, pšenice, kukuruza. Ne postoji pasminska predispozicija, no neki autori ipak sugeriraju kako su neke pasmine izložene većem riziku (labrador retriver, zapadno škotski bijeli terijer i koker španijel). Bolest se može javiti u svim dobnim skupinama. U takvim slučajevima preporučujemo specijalne veterinarske dijetne hipoalergijske hrane. Ovakva se hrana mora davati nekoliko tjedana (i do 3 mjeseca) prije nego se vide neki rezultati, također se preporučuje ALERGOLOŠKO TESTIRANJE.
Piotraumatski dermatitis
Piotraumatski dermatitis predstavlja lokalizirana mjesta akutne upale i eksudacije na koži koja je traumatizirana lizanjem, svrbežom i češanjem. Najčešće zahvaćena mjesta su leđa i dio na glavi oko ušiju.. Takve promjene češće su za vrijeme toplijeg i vlažnijeg vremena. Terapija se sastoji u uklanjanu preostalih dlaka u zahvaćenom području, dezinficiranju, isušivanju, primjeni topičkih lijekova, što ovisi o uzroku ili uzročnicima, te sistemskih antibiotika kada je infekcija jaka i duboka.
Tomislav Poje mag. univ.chirurg, DMV
