Debljina kućnih ljubimaca

png

Pretilost je svako povećanje od 15% težine u odnosu na idealnu težinu. Pretilost, odnosno debljina nije samo estetski problem, već kronična bolest, koju vrlo rijetko tretiramo kao bolest, premda bismo trebali.

Dugo vremena se za masno tkivo u organizmu smatralo da se ono samo skuplja u organizmu i zadržava dok ga organizam ne zatreba. No, u novije vrijeme je otkriveno da je masno tkivo “živo“, te da je ono ustvari aktivni endokrini organ, koji proizvodi hormon leptin koji djeluje na način da stimulira mozak na uzimanje još više hrane, te tako stvara začarani krug. Više masnoće stvara više hormona, koji traži više hrane, što opet dovodi do još više hormona.

Važno je napomenuti da pretilost nije samo estetski problem. Pretilost dovodi do velikog broja bolesti kao što su: dijabetes, bolesti pluća, srčanih problema, bolesti jetre, te mnoge druge. Također, pretilost može stvarati velike probleme ukoliko životinja mora na operaciju, jer osim što je metabolizam pretile životinje lošiji od one zdrave, i sama količina masnog tkiva može smetati kirurgu pri operaciji.

oš jedna od bolesti koju uzrokuje pretilost je osteoartritis, zbog velikog opterećenja koje trpe zglobovi i kosti. U većini slučajeva pretilost nema poseban uzrok (genetski, hormonski), osim loše brige vlasnika, koji se ne pridržavaju točnih navoda za hranjenje, te ne pružaju životinji dovoljno kretanja. Ono što  vlasnici ne znaju, je da sa svakim takvim obrokom skraćuju život svom ljubimcu, jer pretile životinje u pravilu žive 2-3 godine manje nego životinje normalne tjelesne težine, te im je kvaliteta života puno lošija. Poznato je da sterilizirane ili kastrirane životinje često pate od pretilosti. No, da bi to izbjegli, potrebno je odmah poslije operacije smanjiti unos hrane za 30%, ili prijeći na hranu formuliranu za sterilizirane/kastrirane životinje.

Pretilost se vrlo lako liječi, ukoliko vlasnik ima dovoljno čvrst karakter da ne popusti životinji. Prva stvar je odrediti  koliko težinu bi ljubimac trebao imati. Važno je znati koliko kilograma bi životinja trebala izgubiti. Bilo bi dobro napraviti biokemijsku analizu krvi, da se vidi kako funkcioniraju organi, prije nego se krene u drastičnu dijetu.

U početku promjene prehrane životinjama se daje ili specijalna hrana namijenjena gubitku težine ili standardna hrana u smanjenim dozama. Veterinar određuje dozu za svaku životinju zasebno, i tu dozu se ne smije prekoračiti. Iz prehrane se izbacuju sve poslastice i sva hrana koju je životinja dobivala sa stola. Kretanje je vrlo bitno za gubitak težine, ali pretile životinje se ne smije forsirati na velike napore, jer njihov organizam nije sposoban na to. U početku se kreće s kratkim šetnjama nekoliko puta dnevno, te se redovito povećava duljina fizičke aktivnosti.

Odgovornost o zdravlju životinje je na svakom vlasniku. Premda svi volimo vidjeti naše ljubimce site i sretne, moramo paziti koliko ih hranimo, jer ljubimci nisu svjesni koliko im debljina šteti. Zato je na vlasniku da svog ljubimca hrani kvalitetno i u odgovarajućoj količini.

Kristina Pirc, Dr.med.vet.